Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Mesto Leopoldov

Aktuálne oznamy

KNIHY O LEOPOLDOVE - MOŽNOSŤ ZAKÚPENIAVytlačiť
 

Mesto Leopoldov dáva do pozornosti záujemcom o témy, ktoré súvisia s mestom a pevnosťou, ponuku týchto publikácií. Dostupné sú na mestskom úrade.

Sta viator : Kapitoly z dejín Leopoldova (2)

(J. Hladký, vydalo Mesto Leopoldov r. 2016, 184 s. ISBN 978-80-972419-6-4)

Úvodné kapitoly druhého zväzku edície Sta viator predstavujú obdobie premien leopoldovskej pevnosti na trestnicu, obdobie rokov 1856 – 1858 a výkon trestu v začiatkoch väznice. Motiváciou vzniku ďalšej kapitoly bola pamätná povodeň na Váhu roku 1813. Tá sa stala výskumom ďalších prameňov len jej leitmotívom a táto časť publikácie sprostredkúva súveké svedectvá o povodniach v Leopoldove a jeho bezprostrednom okolí  od polovice 17. storočia po súčasnosť tak, ako ich zaznamenali kronikári, príležitostní básnici či bežní obyvatelia a ako ich rekonštruovali hydrológovia. Ďalšie kapitoly približujú duchovnú správu v pevnosti a sčasti aj vo vtedajšom Mestečku a pohnuté osudy cirkevných pamiatok v pevnosti. Odkrývajú osudy zničeného Kostola sv. Leopolda a krypty pod ním, kde asi až do 40. rokov 19. storočia boli pochovávaní velitelia a význační predstavitelia pevnosti, ďalej mobiliára kostola a ďalších pamiatok, zničených v pohnutých 50. rokov minulého storočia. Štúdie dotvárajú desiatky historických snímok z archívov, ale aj unikátnych fotografií artefaktov, budov a iných priestorov v areáli pevnosti (väznice). Publikácia nie je distribuovaná do kníhkupectiev, dá sa zakúpiť na MsÚ v Leopoldove.

Zároveň sa pripravuje druhé, upravené vydanie publikácie Sta viator 1.

Príbeh Leopoldova : História a súčasnosť väznice

(J. Hladký a kol. autorov, vydalo ÚVTOS a ÚVV Leopoldov r. 2016, 104 s. ISBN 978-80-972409-3-6)

Reprezentatívnu plnofarebnú publikáciu s množstvom vyobrazení a fotografií vydalo vedenie ÚVTOS a ÚVV Leopoldov pri príležitosti 160. výročia pretvorenia leopoldovskej trestnice na väzenské zariadenie a 25. výročia spomienky na smutnú leopoldovskú masakru. Publikácia ojedinelá pre svoje celistvé spracovanie kladie dôraz na predstavenie pevnosti a väznice ako jedinečného objektu so svojimi autentickými dejinami.

Publikácia sa skladá z troch hlavných kapitol:

Z vojenských dejín pevnosti (Leopoldopolis – pevnosť vynútená dejinami, V tureckom nebezpečenstve, Väzenie protestantských kňazov, Ťažké roky kuruckých obliehaní, Pobočka trnavskej invalidovne, Neistá budúcnosť Leopoldova, Biela zástava nad bránou pevnosti),

Prerod pevnosti na väznicu a jej mladšie dejiny (Väzenie pre mužov aj ženy, Slovákov aj Talianov, Výkon trestu v 19. storočí, Keď väznicu riadila rehoľníčka, Obdobie nepokojov, Po roku 1918, Počas vojnovej republiky, Tragické 50. roky, Prechodný ústav, Modernizácia väznice, Vzbura v roku 1990, Najväčšia tragédia väzenstva) a 

Súčasnosť väznice (Uniforma, výstroj a výzbroj príslušníkov, Prezentácia a reprezentácia ústavu, Výkon väzby, Výkon trestu odňatia slobody, Zaobchádzanie s odsúdenými, Bezpečnosť a ochrana väznice, Osobitosti objektu väznice, Hrad, Účelové zariadenia ZVJS, Prvé vzbury a úteky, Zaujímavosti z dejín väznice, Velitelia pevnosti a riaditelia väznice Leopoldov). Publikácia nie je distribuovaná do kníhkupectiev, dá sa zakúpiť na MsÚ v Leopoldove.

 

Knihy sú  určené všetkým, ktorí majú chuť poznať viac z histórie i zo súčasnosti mesta Leopoldov, alebo by sa radi dozvedeli zaujímavosti o svojich rodákoch.

Ponúkame vám i tieto knižné tituly:

  • Najmladší pilot pluku – Milan Piovarči                       cena     4 €
  • Sta viator II – Juraj Hladký                                             cena  10 €
  • Žaby na Trolaskoch – Ivan Szaboó                             cena    8 €  
  • My Mestečania – Viliam Hrabovský                            cena    6 €
  • Príbeh Leopoldova (história a súčasnosť pevnosti a väznice)    

Juraj Hladký a kolektív autorov                              cena    4 €

  • Dolné Považie z neba – Milan Paprčka a Simona Nádašiová   13  €

 Bližšie informácie: 0910 863 986DSCN2190.JPG


 
 

Počasie

dnes je: 20.8.2017

meniny má: Anabela

Vyhľadajte si svoje pozemky.

6. júla 2017 vyšlo tretie tohtoročné číslo časopisu Leopoldov

2. mája 2017 vyšlo druhé tohtoročné číslo časopisu Leopoldov

27. februára 2017 vyšlo prvé tohtoročné číslo časopisu Leopoldov

21. decembra 2016 vyšlo šieste číslo jubilejného 30. ročníka časopisu

11. novembra 2016 vyšlo piate číslo jubilejného 30. ročníka časopisu

Využite novú funkciu webovej stránky mesta Leopoldov!

webygroup

Úvodná stránka