Mesto Leopoldov informuje verejnosť, že vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia a podpore zo štátneho rozpočtu SR realizuje projekt s názvom:
Budovanie vodozádržných opatrení v meste Leopoldov
Cieľom projektu Budovanie vodozádržných opatrení v meste Leopoldov je posilnenie ochrany pred povodňami a zmiernenie ich negatívnych dôsledkov na majetok, ľudské zdravie, životné prostredie a hospodársku činnosť ako aj zmiernenie ďalších negatívnych dôsledkov zmeny klímy zadržiavaním vody v krajine.
Realizáciou projektu dôjde k zníženiu rizika lokálnych povodní spôsobujúcich škody na majetku obce a jej obyvateľov. Uvedený cieľ bude dosiahnutý realizáciou cielene navrhnutých vodozádržných opatrení v intraviláne mesta Leopoldov.
Miesto realizácie projektu je intravilán mesta Leopoldov a zároveň sú všetky parcely, na ktorých sa bude projekt realizovať, vo vlastníctve mesta Leopoldov.
Hlavná aktivita projektu: Vodozádržné opatrenia v urbanizovanej krajine.
Merateľné ukazovatele:
- Plocha vodozádržného opatrenia – 8 022,04 m2
- Počet realizovaných vodozádržných opatrení – 4
Harmonogram realizácie projektu: 02/2023 – 09/2023
Celkové oprávnené výdavky projektu: 82 166,98 EUR
Zazmluvnená výška NFP: 78 058,63 EUR
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou
Predmetom projektu sú opatrenia, ktoré zachytávajú zrážkovú vodu za účelom zmiernenia negatívnych dôsledkov zmeny klímy. Ide o budovanie bioretenčných systémov na zadržiavanie zrážkovej vody, ako napr. dažďové záhrady, zberné jazierka, umelo vytvorené mokrade. Ich funkciou je znižovať odtok zrážkových vôd a ich uchovanie v mieste dopadu, ale aj celkový pozitívny vplyv na klímu územia. Sekundárnou funkciou je ochrana územia z pohľadu jeho celkovej environmentálnej štruktúry a zlepšenie jeho odolnosti voči klimatickej zmene.
V rámci projektu sú navrhované nasledovné riešenia vodozádržných opatrení:
- Materská škola - zriadenie dažďovej záhrady z dažďových zvodov. Ide o 4 plochy s dažďovou záhradou, do ktorých sú zaústené dažďové zvody z budov pod úrovňou terénu, čím odvodňujú strechy, resp. zachytávajú vodu zo striech a ostatných plôch. Objekt, kde vzniknú dažďové záhrady je využívaný ako dvor.
- Základná škola - zriadenie dažďovej záhrady z dažďových zvodov. Ide o 4 plochy s dažďovou záhradou, do ktorých sú zaústené dažďové zvody z budov.V zadnej časti areálu školy sú pri vstupe do budovy po pravej strane navrhované výsadby popínavých drevín na 6 metrov vysokej konštrukcii ukotvenej do steny budovy tak, aby postupne vytvárali kompaktnú živú stenu. Na západnej stene severnej časti budovy sú navrhnuté dve nadzemné retenčné nádrže určené na polievanie.
- Vpust z parkoviska a návrh dažďovej záhrady. Ide o 1 plochu s dažďovou záhradou, do ktorej je zaústená plocha priľahlého parkoviska v úrovni terénu.
- Riešenie cestnej vpuste pred MsÚ s odvedením do dažďovej záhrady. Ide o 1 plochu s dažďovou záhradou, do ktorej je zaústená plocha priľahlej cesty z križovatky ulíc Piešťanskej a Hlohovskej kanalizačným vpustom, resp. kanalizačnou rúrou.
Vodozádržné opatrenia základné informácie o projekte (129 kB)
Vodozádržné opatrenia – realizované stavebné práce (141 kB)