Napriek tomu, že dýchanie je základnou a nevyhnutnou podmienkou života, málokedy si uvedomujeme, že náš život dokáže enormne ovplyvniť kvalita ovzdušia. Pracovníci Ministerstva zdravotníctva SR v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia pripravili viacero podnetných a zaujímavých materiálov, ktoré poskytujú informácie o o vplyve ovzdušia na náš zdravotný stav, ale aj o tom, ako kvalitu ovzdušia môžeme ovplyvniť my sami.
Informačné materiály o kvalite ovzdušia a vykurovaní
Populácia na Slovensku dlhodobo čelí vysokým koncentráciám látok znečisťujúcich ovzdušie. Úrovne znečistenia majú negatívny vplyv na verejné zdravie a životné prostredie, pričom Slovensko má jednu z najvyšších priemerných úrovní vystavenia účinkom prachových častíc PM2,5 spomedzi krajín EÚ. O tom, čo to znamená a ako to ovplyvňuje naše zdravie sa dočítate v článku Niečo visí vo vzduchu – o vplyve znečistenia ovzdušia na človeka (1 378 kB)
Na Slovensku sa za posledných 30 rokov kvalita ovzdušia významne zlepšila, avšak na niektorých miestach nedosahuje požadovanú úroveň . Všetci chceme dýchať čistý vzduch. Nie každý si však uvedomuje, do akej miery môže sám prispieť k lepšej kvalite ovzdušia. V tomto článku zistíte, v akom stave je kvalita ovzdušia na Slovensku a vo vašom kraji a ako môžete sami prispieť k čistejšiemu ovzdušiu pre vás a vaše okolie: Viete, čo dýchate? (brožúra o kvalite ovzdušia na Slovensku) (7 377 kB)
Aj vy môžete prispieť k ochrane ovzdušia a využiť pritom vytvorenú sieť manažérov kvality ovzdušia. V článku nájdete informácie o tom, ako prebieha monitorovanie kvality ovzdušia v Trnavskom kraji, čo sú zdroje znečisťujúcich látok, ako sa hodnotí kvalita ovzdušia a kedy predstavuje znečistenie ovzdušia vážny problém: Viete, čo dýchate? (leták) (3 253 kB)
Teraz je ten správny čas pripraviť sa na ďalšiu vykurovaciu sezónu. Kotly, krby, kachle, či pece, ktoré nám počas zimných dní pomáhajú udržiavať teplo domova, treba vyčistiť, skontrolovať a v prípade potreby na nich vykonať patričnú údržbu. Rovnakú pozornosť je nutné venovať aj komínom. Viac sa dočítate v článku Na ďalšiu vykurovaciu sezónu sa pripravte už teraz (245 kB)
Vedeli ste, že v kotle je zakázané spaľovať PET, OSB dosky, drevotriesku, okenné a drevené rámy, textil a obuv, či plasty? Čo je zakázané spaľovať v kotle (2 755 kB)
Vedeli ste, že moderný kotol je nielen ekologickejší, ale aj ekonomickejší? Moderný kotol šetrí čas aj peniaze (3 230 kB)
Ako správne kúriť? Správne kúriť zvládne každý (2 476 kB)
Desatoro správneho kuriča (346 kB)
Ako správne kúriť ( 1 020 kB)
Grafické znázornenie sušenia dreva ( 320 kB)
Zateplením znížime náklady na teplo (2 894 kB)
Osvetový balíček pre zlepšenie kvality ovzdušia (2 672 kB)
Viac informácií sa dozviete aj na nasledujúcich webových stránkach:
www.vykurovanie.enviroportal.sk
www.dnesdycham.populair.sk
www.siea.sk
www.populair.sk
Projekt LIFE IP - Zlepšenie kvality ovzdušia (LIFE18 IPE/SK/000010) podporila
Európska únia v rámci programu LIFE.
Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu SR prostredníctvom MŽP SR.