Ako „odčítať“ čas na hodinách
Schéma určovania času, zľava doprava: 12:00, 12:30, 12:45, 13:00
Mnohí z nás si isto už lámali hlavu nad tým, ako ukazujú čas hodiny umiestnené na budove mestského úradu. Tí, čo si hodiny všímali dlhšie alebo sa pri nich chvíľu zdržali, na to prišli. Pravda, nie sú tú typické vežové hodiny. Ich cieľom nemalo byť pripomínať okoloidúcim, že už päť minút meškajú do práce alebo že o päť minút zavrú „samošku“ (napokon, neďaleko sú hodiny na veži kostola a zvyčajne máme hodinky aj sami na ruke či na telefóne). Hodiny sú tu predovšetkým symbolom, architektonickým prvkom, dodávajúcim novej budove atribút radnice. Ako z nich odčítať čas, na to sme sa spýtali odborníka.
Keď stačila jedna ručička
Aj napriek tomu, že sa nám jednoručičkové hodiny môžu na prvý pohľad zdať nezvyčajné, faktom je, že prvé mechanické hodiny začínali práve s takýmto typom zobrazovania času. V dávnych dobách, keď ešte život nebol taký hektický ako dnes, si ľudia vystačili s približnou orientáciu v čase a hodiny tak na kostolných vežiach alebo mestských radniciach ukazovali celú, pol a štvrť hodinu. Naviac, jednoručičkové hodiny boli lepšie čitateľné v diaľke a nedochádzalo tak k zámene hodinovej a minútovej ručičky. Takéto hodiny nájdeme napríklad na florentskej radnici, známej budove Palazzo Vecchio, pri ktorej sa dnes nachádza kópia sochy Dávida od Michelangela, alebo na veži slávneho Westminsterského opátstva v Londýne, kde prebiehajú všetky korunovácie anglických kráľov a iné dôležité spoločenské udalosti na „ostrovoch“.
Obrázok: Palazzo Vecchio, Florencia
Trocha symboliky
Potreba presnejšieho určovania času prišla až s priemyselnou revolúciou, a tak sa od 18. storočia začala popri hodinovej ručičke na hodinách objavovať aj tá minútová. Bežnou sa tak stáva klasická konfigurácia, ako ju poznáme dnes. S príchodom náramkových hodiniek a mobilných telefónov potreba presného odčítania času z veže kostola alebo fasády mestského úradu opäť trochu stráca svoj význam. Hodiny sa stávajú skôr symbolom, znakom artikulujúcim postavenie a dôležitosť inštitúcie, na ktorej sa nachádzajú. Obrázok: Westminsterske opátstvo, Londýn
Riaďte sa výrazným ramenom
Rovnako je to aj s hodinami na Mestskom úrade v Leopoldove. Okrem spomínanej symboliky sú jednoručičkové hodiny v Leopoldove aj oknom, ktoré svojím difúznym svetlom dotvára zaklenutý priestor sobášnej siene. Ciferník tvorí okno obklopené dvanástimi betónovými prefabrikátmi, ktoré plnia funkciu hodinových indexov. Samotná hodinová ručička v tvare kríža odkazuje na grafický symbol „severky“, používaný v architektonických výkresoch. Tak ako zvýraznené rameno kríža na výkrese ukazuje smerom na sever, tu na hodinách poukazuje na aktuálny čas. Hlavné rameno pozláteného kríža naviac nesie vyrazený symbol v tvare pôdorysu leopoldovskej pevnosti, čím je jasne vyjadrená príslušnosť hodín k tomuto jedinečnému miestu i mestu. Zobrazovanie času je umocnené sprievodným odbíjaním bronzového zvona, ktorý sa každú celú hodinu rozozvučí v tóne „F“.
Obrázok: Príklad súčasnej produkcie jedoručičkových náramkových hodiniek zn. Meistersinger
Ing. arch. Pavol Šilla